2019 E-Mail Tasarım Trendleri

Web ve mobil uygulamalar çağında, e-mailler hala güçlü yatırım getirisi sebebiyle pazarlama stratejisi olarak tercih ediliyor. Önceki yıllarda çeşitli tipografik, içeriksel ve tasarımsal olarak trendlere sahip olmuş e-mail pazarlaması trendleri 2019 yılında nasıl değişecek?

APNG

APNG, çokça kullanılan PNG formatlı resimlerin hareketli olmasını sağlayan bir eklentidir. Mozilla ekibinden Vukiceviz ve Parmenter, 2004 yılında APNG’yi kullanıma sunmuştur. 2007 yılında PNG grubunun bu dosya türünü reddetmesi sebebiyle popülariteye ulaşamayan APNG, Apple’ın 2016 yılında iMessage uygulamasındaki hareketli stickerlar için tercih edilen format olarak seçilmesiyle tekrar kullanılmaya başlanmıştır. APNG’yi direkt olarak GIF formatlı içeriklerle karşılaştırmak doğru olacaktır. Hem APNG hem de GIF hareketli resimler için kayıpsızlık sağlayan formatlardır.

APNG ile GIF Karşılaştırması

APNG

  • APNG formatı 24 bit renk ve 8-bit alpha transparency destekler.
  • APNG dosya boyutu biraz daha büyüktür ancak kalitesi de yüksektir.

GIF

  • GIF, her piksel için 8 bit destekler ancak transparanlığı desteklemez.
  • GIF, dosya boyutu olarak küçüktür ancak kalitesi tartışılır.

Gösterdiğimiz APNG kullanılmış e-mail örneğini inceleyelim. Alt taraftaki kırmızı ok yüksek çözünürlük ve görünürlük sunan bir APNG animasyonudur. APNG formatıyla oluşturulmuş bu örneğin kullanıldığı bir e-mail, GIF ile karşılaştırıldığında daha düşük boyutlu olacaktır.

APNG, Outlook ve Gmail uygulamaları dışındaki tüm e-mail istemcilerinde çalışmaktadır.

Akıllıca Tasarım

2019’un, teknolojinin tasarımla birleştirileceği bir yıl olması beklenmektedir. Akıllı e-posta tasarımlarının ortaya çıkması, alıcıların e-mail içerisinde işlem yapabilmesini sağlar. Örneğin direkt olarak e-mail içerisinde yapılan anketler, tüketiciyi başka bir siteye yönlendirmekten çok daha yüksek oranlarda geri bildirim almayı sağlar.

Erişilebilirlik, e-mail alıcılarınızın gereken tepkiyi verememesine sebep olan bariyerleri kaldırarak hedef kitlenize daha kolay ulaşabilmenize sağlar. Aynı zamanda erişilebilirlik, daha okunabilir ve kullanışlı içeriklere sahip olmanızı sağlar. Ayrıca erişilebilir bir tasarım herkes tarafından daha rahat anlaşılır.

Bir tıklama almak ya da hover kullanılan tasarımların ötesinde olan interaktif tasarımlar, 2019’da e-mail pazarlaması trendi olacak. Bu da mail yoluyla kurgulanan mikro sitelerin devamına ve daha kullanışlı içerikler oluşturulmasına yardımcı olacak.

Oyunlaştırılmış E-mailler

Tasarımcıların hedef kitleyle bir etkileşime geçmek için kullandığı akıllıca bir yöntemdir. Oyunlaştırılmış e-mailler, e-mail tasarım trendlerinden en önemlisi olabilir.

Bir e-mail oyunu oynayarak çeşitli indirim kuponları veya farklı faydalar kazandığınızı düşünün. Muazzam değil mi?

Kişiselleştirilmiş E-mailler

Kişiselleştirilmiş e-mailler sıklıkla kullanılıyor ve 2019’da da trend olmaya devam edecek. Tüketici tercihlerine göre oluşturulmuş e-mailler yüksek dönüşüm oranları vaat ediyor.

Farklı E-Mail Kişilikleri

Bir header resmi ve altta yazılar olan klasik bir e-mail tasarımı mı? Artık bunun modası geçti. Devir asimetrik, sıradan olmayan e-mail tasarım devri. Önümüzdeki yıllarda çok farklı e-mail tasarımları göreceğiz.

E-Maillerde AMP

2018’in başında Gmail, AMP ile oluşturulan maillere destek sağlayacağını duyurdu. AMP destekli e-mail, kullanıcıyı herhangi bir sayfaya yönlendirmeden direkt olan gelen kutusu içerisinde sitenizde gezmelerini sağlıyor. Bu devrimsel yeni tür, alışılmış e-mail deneyimi kökten değiştirecek.

Geliştirilmiş Görseller

E-maillerde 3 boyutlu görsel devri başladı. Facebook’un, e-maillerde 3 boyutlu görsel kullanacağını müjdelemesiyle birlikte bu alana yatırım artıyor. Adobe Dimension CC gibi programlar, e-mail tasarımcılarının daha etkili ve daha gerçekçi 3 boyutlu fotoğraflar üretebilmesini sağlıyor. Bu tasarım, hikaye anlatıcılığa ve e-mail tasarımına yeni boyutlar katacak.

 

E-Mail Tasarımı olarak Canlı Sosyal Medya Feedleri

Sosyal medya pazarlaması ve e-mail pazarlamasına gelen bir diğer yenilik de canlı sosyal medya beslemeleri. Artık bir maile girildiğinde Twitter veya Instagram paylaşımlarını canlı olarak görebileceğiz. Canlı sosyal medya feedleri, marka bilinirliğini arttırmanın yanında sitenize daha fazla kullanıcı çekmenize olanak sağlayacak.

Video Mailler

2019’un bir e-mail tasarım trendi de videoları kullanmak. Videolu bir e-mail açılma oranını %19 arttırırken tıklama oranını da %50 arttırıyor. Etkinlik pazarlamacıları ve hizmet verenler videoları e-maillere entegre ederek yatırım getirilerini arttırabilirler.