Türkiye Mobil Reklam Pazarı Raporu

MMA Türkiye, 2018 yılında Türkiye’de gerçekleşen mobil reklam uygulamaları raporunu yayınladı.

Mobile Marketing Association Yönetim Kurulu Eş Başkanı Erdem Tolon, yaptığı açıklamada araştırmaya veri ve öngörüleriyle destek veren herkese teşekkür etti. Yapay zeka, büyük veri, internet of things(nesnelerin interneti) ve artırılmış gerçeklik gibi trendleri incelediklerini söyleyen Tolon, mobil reklamın tüm bu mecraların merkezinde olduklarını gözlemlemekte olduklarını ifade etti. Tolon’a göre hali hazırda önemli bir mecra olan mobil, ilerleyen dönemde önemini daha da büyütecek.

MMA Türkiye ve Mena Bölge Direktörü Melis Ertem’in ifadesine göre mobil reklamcılık, mobil arama ve programatik yatırımlara ortalamanın çok üzerinde bir büyüme getiriyor. Bu büyümenin ilerleyen yıllarda da devam edeceğini düşündüklerini ifade eden Ertem, influencer marketing ve oyun içi reklamlar gibi diğer mobil pazarlama trendlerinin de mobil reklam pazarındaki yerlerini belirlemek istediklerini ifade etti.

Mobil Reklam Pazar Raporu

  • Mobil display reklam harcamaları 957,94 milyon TL oldu.
  • Mobil arama motorları reklamları, 543,36 milyon TL olan harcama tutarıyla birlikte toplam mobil reklam pazarı içerisindeki payını %36’ya yükseltti.
  • Display reklamın alt kategorilerinden Banner, Rich Media gibi tıklama veya gösterim bazlı reklamlara yapılan yatırım 629 milyon TL oldu.
  • Yine display reklamın alt kategorileri olan Youtube, diğer sosyal medya videoları ve yerel yayıncıların mecralarındaki video reklamlar, 328,88 milyon TL yatırıma ulaşarak toplam yatırımın %22’sine ulaştı.
  • Programatik mobil reklamlara -reklam alım satım sürecinin makineler tarafından yapıldığı reklamlar-toplamda 686,99 milyon TL yatırım yapıldı ve mobil reklam pazar payı %46’ya ulaştı.
  • Sosyal medyaya yapılan reklam yatırım miktarı 397,88 milyon TL, native reklam yatırımıysa 58,84 milyon TL oldu.