White Hat SEO ve Black Hat SEO Arasındaki Farklar

Pazarlamacılar inbound pazarlama stratejisi geliştirirken ve web sitelerine trafik çekerken iki seçenekle karşı karşıya kalıyorlar. Arama motorlarının kurallarına göre oynamak ya da hile yapmak. Alan içerisindeki kişiler bu stratejileri Ak SEO(White Hat SEO) ya da Kara SEO(Black Hat SEO) olarak ikiye ayırıyor.

Bu yazıda, ak SEO ve kara SEO arasındaki farkların yanında kullanmanız ve kaçınmanız gereken stratejilerden bahsedeceğiz.

White Hat SEO (Ak SEO)

 

Wordstream’e göre White Hat SEO, Google gibi arama motorlarının kullanım koşullarına uygun kullanılan SEO taktiklerini ifade ediyor. Genellikle, ak SEO kavramı arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) sıralamaları arttırırken sitenizin kalitesini de koruduğunuz stratejiler için kullanılır. Google’ın SEO kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

Arama motorları, web sitelerinin sıralamalarını olabildiğince adil olarak göstermeye çalışıyor. Bu da ak SEO kullanımının daha başarılı olmasının temelini oluşturuyor. Aşağıda, yaygın olarak kullanılan White Hat SEO tekniklerini sıralayacağız.

Misafir Bloglaması (Guest Blogging)

Misafir bloglaması, başka birinin sitesinde çeşitli yazılar yazma sürecidir. Misafir olarak yazarlık yapmak backlink kazanabilmenize yardımcı olduğu ve sitenize çeşitli bağlantılar verebilmenize olanak sağladığı için arama sıralamalarınızı arttıran mükemmel bir yöntemdir. Google, güveni simgelediği için başka sitelerden gelen bağlantılara çok değer vermektedir. Sitelerin size bağlantı vermesi Google’ın gözünde daha değerli, ilgi çekici ve kaliteli içerik üreticisi olarak görülmenizi sağlıyor. Ancak şunu unutmayın; iyi bağlantılar ve kötü bağlantılar vardır. Bu yüzden başka sitelerde yazı yazarken sitenizle ilgili mecralarda, daha değerli içerikler üretmelisiniz.

Kaliteli İçerik Üretimi

İçerik olarak zengin bir site olmanız, sıralamalarda yukarıda çıkmanıza olanak tanır. Ziyaretçilerinizin ihtiyacı olan ve onların problemlerini çözen içerikler üretmeniz önemlidir. Serpstat gibi SEO anahtar kelime araştırma araçları kullanarak ziyaretçilerinizle daha alakalı anahtar kelimeler bularak, uygun ve optimize edilmiş içerikler üretebilirsiniz. İçeriğinizin kullanıcıların sahip olduğu yaygın sorun ve sorularla ilgili anahtar kelimeler etrafında yazıldığından emin olun.

İç Bağlantılar

İç bağlantı, içeriklerinizde kendi sitenizdeki diğer içeriklere bağlantı vermeniz manasına gelmekte ve bu durum arama motorlarının algoritmasının sitenizi daha değerli olarak tanımlamasına yol açmaktadır. Yine de aşırı derecede iç bağlantı kullanmadığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Arama motorları bu gibi durumlarda sitenizi spam olarak algılayabilir ve bu durum sıralamalarda yer almanızı engelleyebilir. Optimumu, önemli sayfalarınız veya diğer yazılarınıza yönlenen 2 ile 3 arasında iç bağlantıya yer vermenizdir.

Black Hat SEO (Kara SEO)

Search Engine Journal, Black Hat SEO yöneticilerini internet aleminindeki daha yüksek sıralamalar için kurallara aykırı teknikler kullanan haydutlar olarak tanımlıyor. Kara SEO stratejileri arama motorlarına odaklanarak insanlardan oluşan hedef kitleye hiçbir şey vaat etmeyen tabir-i caizse çöp içerik üretimine dayanıyor. Sıklıkla kısa sürede yüksek gelir elde etmek için kullanılan Black Hat SEO, bir şirketi büyütmek için yapılan uzun dönemli yatırımlara zarar veriyor.

Black Hat teknikleri arama motorları tarafından kısa sürede algılanabildiği için büyük bir risk içeriyor. Algılandığı takdirde, bu taktiği kullanan site sıklıkla arama motorları tarafından tamamen engellenebiliyor veya düşük sıralamayla cezalandırılabiliyor. Yaygın Black Hat SEO teknikleri aşağıdaki şekillerdedir.

Anahtar Kelime İstifleme (Keyword Stuffing)

Birçok tanıma göre anahtar kelime istifleme etik olmayan bir arama motoru optimizasyonu tekniğidir. Hubspot’a göre anahtar kelime istifleme, arama motorlarını ve sıralamaları manipüle etmek amacıyla içeriğin alakasız anahtar kelimeleriyle doldurulmasıdır. Örneğin, aynı kelimeleri sıklıkla ve doğal olmayan şekilde kullanmak bunlardan biridir. Alakasız arama sorgularında çıkmanızı sağlayabilen bu durum sıklıkla kullanıcı deneyimi kötü hale getiriyor.

Görünmez Yazı

Çeşitli yollarla görünmez yazılar veya linklerin sayfalara yerleştirilmesiyle uygulanan bu teknik sıralamaları arttırmak için uygulanıyor. Beyaz bir arka plana çok küçük boyutlarda beyaz bir yazı koymak suretiyle işleme geçiriliyor. Görünmez yazıların hangi teknikle koyulduğundan bağımsız olarak çoğu arama motoru bu yazıları spam olarak algılayarak engelliyor.

Gizleme

Gizleme tekniği, arama motorlarına ve ziyaretçilere farklı içerikler göstermektir. Bu teknik, çeşitli alakasız aramalarda gözükerek sıralamayı arttırmayı amaçlar.

SEO’da başarılı olmak için arama motorlarının sizi cezalandırmasından kaçınmak için her şeyi yapmalısınız. Evet, SEO başarısı çok vakit alan bir süreçtir ancak beyaz tarafta kalmak sıralamayı arttırmak için en doğru yöntemdir.